0312 278 07 29

KÜÇÜK BİR PARÇA MAVİ İLE BÜYÜK YEŞİLLİK!

MESA ile işlenmiş gübre demek, diğer gübrelere kıyasla daha yoğun yeşil demektir. Bu parlak rengin kaynağı, azot etkisini amonyum sülfat ve ürenin karışımı ile birlikte tek bir parçacıkta birleştiren MESA kaplama teknolojisidir.

Bu sayede Amonyum sülfat, toprağa gereğinden fazla ve hızlı şekilde değil, dengeli ve yarayışlı bir şekilde salınır.

Üniversite testleri göstermiştir ki; MESA, küçük parçacıkları ile diğer kükürt kaplamalı üre gübrelerinden daha mükemmel sonuca ulaşır.

MESA kaplamanın her parçası yine MESA’dır.

Bir MESA granülünü ezseniz, kırsanız ve ya ufalasanız bile yavaş salınım özelliğini asla kaybetmez.

Biçin! Ayağınızla ezin! Öğütün! Ne kadar parçalasanız da her parça hala MESA özelliğini koruyacak!

Yıllardır, kükürt kaplamalı üre ve benzer ürünler in bitkileri beslemede en etkili yol olduğu düşünülürdü. Ne yazık ki bu kaplama gübreler ezildiklerinde ve toprağa uygulama sırasında deforme olduklarında kolaylıkla yavaş salınım özelliklerini yitirirler ve sadece bölgesel olarak hızlı bir şekilde etki edip yitip giderler.

Çim alanlarda çalışan uzmanların beklentisi “Bir gübre nasıl kısa sürede etkisini gösterir ve bu etkiyi uzun süre korur?” sorusuna cevap almaktır. Cevabı da, amonyum sülfat ve metilen ürenin kombine edilmesinde saklıdır.  Uygulamalı kaplama testleri sonucu MESA içerisindeki amonyum sülfatın serbest amonyum sülfattan iki kat daha uzun ömürlü olduğu saptanmıştır.

MESA; amonyum sülfatı Lebanon gübresinin yüksek etkili metilen üresi ile işleyip daha fazla azot sağlayarak, bitki için maksimum yarayışlı bir hale getirir. Gübreden elde edilen sonuç, harcanan paranın karşılığını vermelidir.

MESA, tüm kaplama gübrelerin yerine kullanılacak en akıllıca alternatiftir.

Nedenlerine gelince;

Serbest amonyum sülfatı, kontrollü bir salınım yapacak şekilde sunarak, parlak yeşil çimler sağlar.
Yapay bir kaplama içermediğinden ardında kalıntı bırakmaz.
MESA ile işlenmiş gübrelerin besleyiciliği bloke etmesi söz konusu olmadığından yarayışlı olduğu süre boyunca istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde beslemeye devam eder.
Uygulanmasından sonra hızla yıkanmayışı, daha uzun süre sağlıklı çimleriniz olacağı anlamına gelir.
MESA’yı kullanın.

Çabuk sonuç ve mükemmel renk elde etmek için en ekonomik seçenek olduğunu göreceksiniz. Ürünler ve içerikleri ilgili daha kapsamlı bilgi için internet sitemizi ziyaret edin.

ÇİM ALAN OLUŞTURULMASI

Toprağı inceltmek için kürek derinliğinde bellenmelidir. Bu işlemi yaparken torak üzerinde bulunan bitkiler toprağın içine iyice karıştırılır. Toprak kalitesi artırılmak istenirse 100 m²ye
 4-5 çuval torf eşit olarak dağıtılabilir.

Taş ve bitki kalıntılarının uzaklaştırılması için toprağın üzeri tırmık ile düzleştirilir.
Eğer yabani ot çıkışının fazla olacağı ön görülüyorsa total bir herbisit uygulanır. (Herbisit kullanılması muhakkak gerekli değildir) Alan 2-3 hafta kadar dinlenmeye bırakılır. Böylece toprağın oturması ve herbisit kullanılmadıysa ayrık otlarının gelişmesi gözlemlenir.
Dinlenen ve oturan toprak yüzeyi, bir kez daha 2-3 cm derinlikte, tırmık yardımıyla gevşetilir. Böylece alanda bulunan ayrık otları da temizlenmiş olur, toprak yüzeyinde düz olmayan kısımlar düzleştirilir. Toprak çok gevşek olmasın diye, bu işlemden sonra silindir ve ya tahtalar yardımıyla sıkıştırılır.
Yüzey aşırı nemli olmamak kaydıyla, çim tohumu karışımı gereken miktarda ve eşit dağıtılarak uygulanır. Çim ekimi için en uygun aylar Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. Hava sıcaklıkları ve yağış durumuna göre bu tarihler değişebilir. Hafif bulutlu, yağmursuz ve rüzgârsız günler ideal ekim zamanlarıdır. Çim tohumlarına optimum büyüme koşulları oluşturabilmek için FERUNA Proscape başlangıç gübresi eklemek gereklidir. Çim tohumlarını ve gübreyi hafifçe tırmıkla düzleştirip sonrasında sıkıştırmak gerekir. Gerekirse hafifçe ıslatılır, böylece tohumlar kurumaya karşı korunur.
Takip eden 3-4 ay boyunca tohumların kurumaması için yüzey nemli tutulmalıdır. Ancak sularken dikkat edilecek nokta, ince delikli bir fıskiyeleme yapılmasıdır. Aksi halde tohumlar aşırı suyla birlikte akıp gider ve ya toprak tohuma hava aldıramayacak kadar çamurlaşır ve kuruyunca da sertleşir. Yağmurlama, sabahın ilk saatlerinde ve akşamın geç saatlerinde yapılmalıdır.
8-10 cm boya ulaştıklarında (el boyu), taze çimin ilk biçimi yapılır. İlk biçimde uçlardan 1-2 cm almak yeterlidir. Sonraki biçimlerde istenen boyda kesilebilir.  Biçim bıçakları olabildiği kadar keskin olmalıdır çünkü çimler bu aşamada çok hassastır.  Çimler sık sık biçilirse daha sık ve güçlü bir çim alan oluştururlar.


BİTKİ BESİN MADDELERİ

BESİN                                                         BİTKİDE ETKİSİ                    

 

AZOT (N)                                                   Klorofilin temel maddesidir ve yeşil rengi verir.

                                                                   Çimler için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

 

FOSFOR (P)                                               Çimde kök gelişimini sağlar. Yeni ekim yapılan alanlarda ve rulo

                                                                    çim uygulamalarında köklenmeyi sağlamak için fosfor oranı daha

                                                                    yüksek ürünler tercih edilmelidir.

 

POTASYUM (K)                                          Çimin su dengesini sağlar. Kış zamanı da köklerin soğuğa dayanımına

                                                                    yardım eder. Yazın sıcağa, kışın soğuğa karşı dayanıklı bir çim için gereken

                                                                    zamanda ve gereken miktarda potasyum verilmelidir.

Makro Besinler: Bitkinin yaşamak için en fazla ihtiyaç duyduğu besinlerdir.  Bitkiler, Karbon, Oksijen ve Hidrojeni topraktan, havadan ve sudan temin edebilirler. Bitkiye bizim verebileceğimiz makro besinler;

KALSİYUM(Ca)                                          Bitkide hücre duvarını güçlendirir. Sağlıklı yapısını koruyabilmesi için

                                                                    Çimlere belli zamanlarda belli oranda Kalsiyum takviyesi gereklidir.

 

MAGNEZYUM(Mg)                                    Azot gibi klorofillerin temellerindendir. Fotosentez için çok önemlidir.
                                                                     Azotun alımını kolaylaştırarak çimin yeşermesinde etkili olur.

 

DEMİR(Fe)                                                 Bitkide klorofil oluşumu için mutlaka gereklidir.Kıs sürede bitkiye yeşil
                                                                    renk verir. Kireç oranı yüksek topraklarda demir alımı zordur.

 

KÜKÜRT(S)                                                Enzimlerin, protein sentezinin ve vitaminlerin destekçisidir. Azotun
                                                                    daha etkili alınmasını sağlar ve daha parlak yeşillik verir.

Mikro Besinler:  Bitkinin beslenmesinde az miktarda ama mutlaka ihtiyaç duyduğu besin maddeleridir.

 

ÇİM ALAN BAKIMI

Başarılı bir şekilde ekilen çimlerin korunması için belli bir oranda bakım yapılması zorunludur. Yıllarca güzel ve standart bir görünüm sağlamaları için bu şarttır.

Biçme, havalandırma, sulama ve FERUNA Çim bakım gübreleri ile gübreleme, çimin en temel ihtiyacıdır. Bunlara ek olarak yabani ot mücadelesi ve hastalıklarla mücadele de çim bakımı için gerekli unsurlardır.

 

BİÇME

En önemli bakım uygulamalarından biri olmakla birlikte en fazla zaman ve emek isteyen işlemdir. Doğru FERUNA gübrelemesi ile birlikte yapılan biçim uygulamaları, sık ve yemyeşil bir halı gibi gözlerimizin önüne serilen çim alanlara sahip olmamızı sağlayacaktır. Çimler düzenli biçim sayesinde güçlenir ve yıpranmalara karşı dirençli olur. Doğru biçim zamanı, çimin boyunun üçte biri ilâ yarısından fazlasının kesilebileceği uzunluktur. Daha fazlası kesilen çim yeniden toparlanamayacak kadar cansız düşer. Ev bahçeciliğinde kesim boyu 3-5 cm arasındadır. İlkbahar aylarında çimlerinizi haftada 2 defa biçmeniz yararlı olacaktır.

 

GÜBRELEME

Çimler devamlı yeniden yapılanmak ve yeşil kalmak zorundadır. Boyları uzadıkça biçeriz ve topraktan besin maddesini çekerek tekrar uzarlar. Çim alanın düzenli gelişebilmesi için FERUNA gübreleri ile besin takviyesi çok önemlidir. Unutmayın, çimlerden ürün elde etmiyoruz. Göz zevkini okşayacak yeşil ve taze bir görünüm istiyoruz. Bu nedenle kontrollü salınım yapan ve içeriği çimin ihtiyacına göre belirlenmiş dengeli içeriğe sahip FERUNA gübreleri ile gübreleme yapılmalıdır.

Gübrelemeyi, gübre atım aletleri ile yapıyorsak, işleme başlamadan makinenin gramaj ayarı dikkatle yapılmalıdır.

Gübreyi torbadan boşaltırken çimlere dökülmemesine özen gösterilmelidir.

Gübre doldurulurken açma kapama kolunun kapalı konumda olduğundan emin olunmalıdır ve yürümeye başlayana kadar kol kapalı bekletilmelidir.

Gübrelemeden önce çim biçimi yapılmış olmalıdır. Gübrelemeden sonra biçim yapmak için de biçim makinesinin gübreyi toplamaması için 5 gün beklenmesi tavsiye edilir.

Açılmış yarım paketler sıkıca kapatılarak hava alması engellenmeli, güneş almayan serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

 

SULAMA

Çimin her zaman yeterli neme sahip olmasına dikkat etmek gerekir. Bahar aylarında doğal yağışların yeterli olması beklenir ancak bölgelere göre bu değişim göstermektedir. Özellikle kurak ve sıcak geçen dönemlerde düzenli bir sulama çim için hayati önem taşır. Sulama, erken sabah saatlerinde ya da akşamüzeri güneş etkisini azalttığında yapılmalıdır. Gündüz yakıcı güneş ışığında sulama bitkiye zarar verir. Gece yapılan sulamanın da ışık yokluğunda fotosentez olayı olmayacağı için çok büyük bir faydası görülmeyecektir.

 

ÇİMLERİN MUHAFAZASI

Temel bakım uygulamaları olan gübreleme, biçme ve sulamanın yanı sıra, özellikle çok kullanılan çim alanlarda ek bakımlar yapılması zorunludur. Ancak bu sayede çimin ömrünü uzatmak mümkün olur. Bu ek bakımlar çimi daha sağlıklı, dayanıklı, uygun sıklıkta ve kolayca kendini yeniden yapılandırabilecek hale getirir. Bitki yabani ot ve hastalıklara karşı çok güçlü olur.

 

YÜZEY ÇENTME (VERTI-CUT)

Çimlerin büyümek için hava ve ışığa ihtiyacı vardır. Zaman geçtikçe canlı ve ölü bitkisel dokular çimde keçeleşmeler oluşturur. Her ilkbahar yapılması önerilen çentme işlemi ile bu keçe tabaka yırtılır ve atılır. Geniş yapraklı yabani otlar ve yosunlar da küçük parçalara bölünür ve zayıf düşürülür. Çim için hava ve su alışverişi kolaylaşır ve toprak organizmalarının faaliyetleri teşvik edilir. Çim spor sahalarının en az yılda bir kez Nisan-Mayıs aylarında (büyüme dönemi) çentilmeleri gereklidir. Bu işlemden önce çimler kısa şekilde biçilir. Çentme işleminden sonra kalıntıların atılması gerekir. İşlemin ardından kumlama ve gerekirse yeniden ara ekim yapılmalıdır.

 

 

HAVALANDIRMA (VERTI-DRAIN)

Çim alanlarda toprağı havalandırmak için yapılan bu işlem, toprağın 10 cm derinliğe kadar kısmında delme işlemi yapılmasıdır. İçi boş olan borucuklar yardımıyla bir çeşit sürme işlemi yapılmış olur. Bu işlemin ardından yüzeye kumlama ve gübreleme yapılır. İhtiyaç duyulması halinde yüzeye torf da serilmesi gerekebilir. Uygulamada önemli nokta metrekare başına en az 200 delik açılmasıdır.

 

KUMLAMA

Keskin yıkanmış kumla gerçekleşmesi gereken bu işletmek başına ve ya çenteme yada havalandırmayla birlikte uygulanır. Kum tanecik büyüklüğü 0,2 veya 0,3 olmalıdır.

Bu sayede düz olmayan kısımlar düzleştirilir, karışma ya da yer değiştirme sayesinde toprak yapısı daha kaliteli hale gelir. Bu işlem sonrasında toprak geçirgenliği artar ve bitkiler güçleneceği için kesim direnci artar. Her metrekareye ortalama 5 l kum kullanılır. Uygulamanın ardından kum süpürülür ve toplanır.

 

TAKİP EKİMİ (ARA EKİM)

Çim alanda kendiliğinden kapanması mümkün olmayan kelleşmeler, boşluklar oluştuğunda veya mevcut çimlerin tazelenmesi amaçlandığında ara ekim yapmak gerekecektir. Çentme ve havalandırma gibi işlemlerin ardından uygulanması isabetli olacaktır. Uygun bir çim tohumu karışımıyla yapılmalıdır.

 

DÜZENLEME

Düzgün bir yüzey elde etmek ve besin alımını iyileştirmek için özellikle golf alanlarında kum, torf, toprak ve gübreden oluşan karışım ile uygulanır. Karışım oranları uygulama zamanına göre farklılık gösterebilir. Kumun kireçsiz olmasına dikkat edilmelidir. Tanecik büyüklüğü ise taşıyıcı tabakanın tanecik büyüklüğü ile uyumlu seçilmelidir. En iyi uygulama zamanı sonbahardır, Eylül sonuna kadar yapılabilir. Bu işlemden önce toprağa havalandırma işlemi yapılması gerekir. Bütün bu uygulamalardan başarılı sonuç alınamıyorsa, canlandırmaya yönelik daha komplike önlemler alınmalıdır.

Yarmak
Drenaj yarıkları açmak
Derin tabakaları gevşetmek


YARMAK

Yarma işleminde, makine ile metrekare maşına azami 100 adet yarık açılır. Bunlar  yaklaşık 8 cm aralıklarla, en çok 10 cm derinliğinde, 10-15 cm uzunluğunda ve 1 cm       eninde yarıklardır. Yarıkların çevresinde meydana gelen çatlaklar yüzeyingenişlemesine havalandırılmasını sağlar. Ancak bazı yerlerde düz olmayan alanlar oluşacaktır. Bu yüzey bozulmaları için kumlama ve topraklama ile dolgu gerekir.

 

DRENAJ YARIKLARI AÇMAK

Özel bir aletle açılan yarıklar suyu geçiren tabakaların drenaj sistemine kadar iner.Yarıklar geçirgen malzeme ile doldurulur. Kum, lav, killi yapraktaşı gibi malzemelerle      doldurulan yarıklar toprak geçirgenliğini sağlayacaktır. Yarıklar açılırken çıkan topraklar alınmalıdır. Yarıkların enleri, derinlikleri ve aralıkları değişebilmektedir. Hedef toprağın daha iyi hava alması ve suyu daha iyi tahliye edebilmesidir.

 

DERİN TABAKALARI GEVŞETMEK

Derin tabakalar gevşetilerek, zemin sıkışmaları ve su geçirmeyen tabakalar 6-15 cm  aralığında ve altında (25 cm derinliğe kadar) giderilebilmektedir. Özel aletlerle yarıklar  veya delikler açılmakta, aynı zamanda çevre alanlar gevşetilmektedir.  Oluşan açıklıklara geçirgen malzemeler doldurulur.

 

Hangi uygulamanın ne zaman gerekli ve yararlı olduğu, sadece çim alanın olduğu yer ve konuma bağlı olarak uzmanlarca belirlenir. Danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak için www.mobil.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

YABANİ OTLARLA MÜCADELE

İlk aşama önleyici mücadele, sonraki aşama mekanik mücadeledir. Önleyici mücadelede çimi mümkün olduğu kadar güçlü tutarak yabani otları bastırması sağlanır. Bu noktada gübreleme çok önem kazanır. Doğru zamanda FERUNA gübreleri ile yapılacak besleme, çimi güçlü tutacak ve yabani ot gelişimini en aza indirecektir. Bunun yanı sıra doğru kesim boyu ve çim sıklığı, çentme ve havalandırma da çimi sağlıklı tutmak için gereklidir. Yabani ot türüne, alanın büyüklüğüne ve çim tipine bağlı olan bu mücadele zamanla yerini mekanik mücadeleye bırakacaktır. Eğer çim alan hatalı bakım yöntemleri yüzünden zayıf düşmüşse mekanik önlemler de başarıyı azaltacaktır. Kimyasal yöntemlerle yabani ot mücadelesinde muhakkak bir uzman görüşü almanız gerekecektir. Danışmanlık hizmetimiz için bize ulaşabilirsiniz.

Yosunlaşma ile mücadelede ilk hedef yosuna sebep olan koşulları ortadan kaldırmaktır. Yabani ot mücadelesinin aksine, uygulanan yöntemler ne olursa olsun yosunlaşma ortamı giderilmezse, yosunlaşma tekrarlanacaktır.

Nem birikmesi, yetersiz aydınlık, gölgelik alanlarda kuruma olmaması, sürekli çiy oluşumu, besin maddesi eksikliği ve ya fazlalığı, toprak asitliği ve genel bakım yetersizliği yosun oluşumuna yol açar.

İlkbahar erken döneminde mücadeleye başlanır. Çimler öncelikle kısa kesimle biçilir. Ardından Demir Sülfat (FeSO₄)  karışımı (1:1 ya da 1:2 oranında) metrekareye yaklaşık 100 g gelecek şekilde uygulanır. Bu işlemden sonra yosun kahvemsi siyah bir hal alır ve ölür. Kalıntıları çentme yöntemi ile ya da daha hafifse yelpaze tırmıklarla alandan söküp alınır. Oluşacak boşluklara ara ekim yapılması gerekecektir. Böylece açık kalan bölgelerde yabani ot gelişmesinin de önüne geçilir.

 

ÇİM HASTALIKLARI

Çimlerde sıklıkla rastlanan hastalıklar, ortaya çıkma sebepleri ve belirtilerine bir göz atıp alınacak önlemlere kısaca değinmekte fayda var. Görüleceği gibi, karşılaşılan hastalıkların büyük kısmı, düzenli ve uygun miktarda FERUNA Çim Bakım Gübresi kullanılarak önlenebilir.

 

Pembe Kar Küfü

Microdochium nivale (Eski İsmi: Fusarium nivale)

 

Önemi: Çok zararlı ve çok yaygın görülen bir çim hastalığıdır.

Zamanı: Her mevsim görülebilir. Olumsuz koşullarda ve çoğunlukla ilkbahar ve sonbaharda görülme oranı artar.

Belirtiler: Başlangıçta küçük, koyu kahve ve ya turuncu renkli yuvarlak noktalar oluşur ve zamanla bu yuvarlaklar büyüyerek artar. Ölen çimlerin olduğu yerde lekeler meydana gelir. Hastalıklı çimler ıslak ve sümüksü bir görünüm kazanır. Lekelerde çoğunlukla koyu kahverengi halkalar olur, ortaları daha açık renklidir. Mantarın pembeye çalan beyazımsı miseli zaman zaman lekelerin kenarında görülebilir. Ölen yapraklar birbirine yapışır.

Yeri: Çok ince ve sık, kısmen yoğun olarak bakım yapılan çimlerde, tüm çim türlerinde görülür. Kısmen türe de bağlı olabilir.

Sebep: Nemli iklim koşulları suyun topraktan uzaklaştırılamadığı durumlarda oluşan nemli yüzeyler mantari hastalıklara zemin hazırlar. Aşırı yüksek azot uygulamaları, özellikle sonbaharda toprak yüzeyinde aşırı düzenleme de hastalığı teşvik eder. Toprak yapısının alkali olması bu hastalığın görülme sebepleri arasında yer alır.

Önleyici Uygulamalar: Kalıcı yüzey nemini azaltmaya yönelik önlemler alınmalıdır. Drenaj yapılması, çimin hemen yanı başına çit – duvar – ağaç – çalı yerleştirilmesinin önüne geçilmesi hava sirkülasyonunu artıracaktır. Havalandırma ve kumlama, suyu yüzeyde tutan keçeleşmiş kalıntıları giderme, sulamayı azaltma, azot ve kireç uygularken dozuna ve zamanına özen gösterme gibi önlemler uygulanmalıdır. Ayrıca biçim ve havalandırma gibi işlemlerden sonra kalan bitki artıkları alandan güzelce temizlenerek uzaklaştırılmalıdır. Gübreleme yaparken kontrollü salınım yapan FERUNA Gübrelerinden uygun NPK içerikli olanları, Ziraat Mühendislerimizin önerdiği dozda vermeniz önemlidir.

 

Kırmızı Uçluluk

Latisaria fuciformis (Eski İsmi: Corticium fuciformis)

 

Önemi: Çok yaygın görülür. Yoğun bulaşma halinde çimlerin tamamı ölebilir. Hasta çimler genelde tekrar iyileşir.

Zamanı: Yaz ve sonbaharda, yumuşak iklim koşullarında ve kış aylarında görülür.

Belirti: Çoğunlukla pembe veya kırmızımsı lekeler olarak görülür. Hasta çimlerde yer alan iğne benzeri mantar hücreleri sebebiyle oluşan lekelerin kesin sınırları yoktur. Bu hücreler 25 mm boya kadar ulaşabilir ve çoğunlukla dallıdır. Hastalık hafif seyrettiğinde çimlerin sadece uçları ölür.

Yer: Tüm çim türlerinde görülebilir. İngiliz çimi ve Kırmızı yumak bu hastalığa en hassas türlerdir. Özellikle yavaş gelişen ve yoğun bakım isteyen türler etkilenir.

Sebep: Yetersiz besin verilmesi ana sebeptir. Özellikle Azot eksikliğinde görülür.

Önleyici Uygulama: Dönemine uygun Azot içeriğine sahip FERUNA Çim Bakım gübreleri ile uygun zamanda ve optimum nem miktarıyla bakım yapmak.

 

Yaprak Lekesi

Sclerotinia homoeocarpa

 

Önemi: Belli bölgelerde, özellikle yoğun bir şekilde bakım yapılan çimlerde görülür. Bunun haricinde fazla rastlanmaz.

Zamanı: Yaz ve sonbaharda görülür. Çimde yaklaşık 50 mm çapında küçük, yuvarlak lekeler oluşur. Lekelerin kenarları nettir. Lekenin içinde kalan çim genelde ölür, kurur ve samanımsı bir hale dönüşür. Yoğun bulaşmada lekeler büyüyerek zararlı hale dönüşür. Kırmızı uçluluk hastalığıyla birlikte görüldü olur.

Yeri: Tüm çim türlerinde görülebilir. İngiliz çimi ve Kırmızı yumak en sık hastalanan türlerdir. Yavaş gelişen ve yoğun bakım isteyen türlere musallat olur.

Sebebi: Dayanıksız çim türlerinin ve cinslerinin varlığı, besin maddeleri ve özellikle Azot eksikliği nedeniyle hastalık gelişim gösterir.

Önleyici Uygulama: Çim alan tesis edilirken dayanıklı çim türlerinin seçilmesi gerekir. Çimin beslenmesi için FERUNA gübrelerinden uygun azot içerikli olan gübreler tercih edilmelidir.

 

 

Çizgili Yaprak Lekesi

Helminthosporium vagans

 

Önemi: Çok yaygın görülmesine rağmen verdiği zarar göz ardı edilebilecek kadar azdır.

Zamanı: Her mevsim görülebilir.

Belirti: Çimlerde değişik büyüklüklerde çoğunlukla kahverengi, siyah, zeytin yeşili veya pembe olabilen lekelere neden olur.

Yeri: Tüm çim ve ot türlerinde görülebilir.

Sebebi: Özellikle sıcak ve nemli koşullarda yayılır. Zayıf düşen çimler ve eski dokular hastalığın başlamasına daha yatkındır.

Önleyici Uygulama: Eski ve ölü bitki kalıntılarını alanda tutmamak gerekir. Sulama dengeli yapılmalı ve aşırıya kaçmamalıdır. En iyisi toprağın nem durumu sürekli kontrol edilerek yağmurlama sulamaya devam edilmesidir. Hava sirkülasyonunu olabildiği kadar artırmak iyi olacaktır.

 

Yumuşak Çürüklük

Ophiobulus graminis

 

Önemi: Elverişsiz şartlar altında büyük zararlar verebilir ama fazlaca yaygın bir hastalık değildir.

Zamanı: Yaz ve Sonbaharda görülür. Hastalıklı alan yıl boyu varlığını koruyabilir.

Belirti: 0,1 – 1 metre çapında sarımsı ve turuncu renkli halkalar meydana getirir. Bunları yaklaşık 0,1 m çaplı ölü çimlerden oluşan bir halka izler. Mantar köklere bulaşır ve renk değişimine sebep olur. Halkanın içinde sadece hastalığa dirençli türler ve ayrık otları canlı kalır.

Yeri: Her çim tipine musallat olabilir.

Sebebi: Alkali topraklar ve nemli kalan yüzeyler hastalığı güçlendirir. Kireçlenmeye başlayan nemli topraklar hastalığa zemin hazırlar. Ama yeni yapılandırılan çim alanlarda da görülebilir. Kullanılan malzeme toprak zararlılarından arındırılmışsa veya örtü tabakası kum ve lav artığı gibi steril malzemeden seçilmişse risk vardır. Ters yönde etki eden mantarların ve toprağı düzenleyen mikroorganizmaların yokluğu bunda etkilidir.

Önleyici Uygulama: Hastalığın kendisiyle mücadele etmektense oluşmasını önlemek daha iyi olacaktır çünkü kontrol etmesi güç bir hastalıktır. İyi bir drenaj sistemiyle nemin önüne geçmek, bitkiyi doğru zamanda doğru besin maddeleriyle beslemek en önemli önleyici uygulamalardır. FERUNA Yavaş yarayışlı Çim Bakım gübreleri ile düzenli gübreleme yapmak çiminizin dirençli olmasına yardım edecektir. Bunun yanı sıra gerekmedikçe kireçleme yapılmamalıdır. (Çok gerektiğinde de sonbaharda yapılması uygun olacaktır)

 

 

Cadı Halkası Tip 1

Marasmius oreades

 

Önemi: Sıklıkla çimenli yollarda ve benzeri alanlarda rastlanır. Büyük zarara neden olabilir. Nadiren golf alanlarında, golf çimlerinde ve golf alanlarındaki ilk vuruş bölgelerinde de görülebilir.

Zamanı: Halkalar birkaç yıl alanda kalabilirler. Belirtilerin en fazla olduğu dönem yaz mevsiminin kurak zamanlarıdır.

Belirti: Birinci tip Cadı Halkası çimleri öldürür veya hasara uğratır. İki tane halka mevcuttur. Kavis şeklinde ya da dairesel olan halkalar güçlü koyu yeşil çimlerden oluşur. Bu halkaların arasında, ölü çimlerin oluşturduğu cansız bir halka bulunur. Mantar, toprakta aşırı susuzluğa neden olur, susuz kalan çimleri kurutur. Halkanın alt kısmında beyaz bir misel tabakası vardır. Kokusu tipik küftür. Küçük, sarımsı kahverengi mantarlarsa, yaz ve sonbahar arasında dış halkada görülebilir.

Yeri: Her tip çimde görülür.

Sebebi: Özellikle kumlu ve hafif topraklarda nem fazlası nedeniyle oluşurlar. Islak kalan yüzeyler hastalığa davetiye çıkartır.

Önleyici Uygulama: Tamamen kurtulabilmek için zorlu bir mücadele gerekir. Çoğunlukla sadece hastalığın yayılması önlenebiliyor. Toprağı sınırlayan engeller koymak mümkün ama nadiren de olsa engellerin arkasına atlama yapabiliyor. Hastalıklı bölgenin kazınması uygulanabilir bir yöntem. Bu sayede ters yönde etki eden mantarları çoğaltıp mücadele sağlanabilir. Çok etkili ancak pahalı yöntem ise, hastalıklı toprağın kaldırılması ve bölgeden tamamen çıkartılmasıdır. Mantarlara karşı kimyasal kullanmadan evvel, suyun nüfuzunu engelleyen tabaka havalandırma yoluyla kaldırılmalıdır. Daha sonrasında kök bölgesi iyice havalanmalı ve aktif maddeler kullanılarak yumuşatılmalıdır.

 

Cadı Halkası Tip 2

Scleroderma spp.

 

Önemi: Golf çimi, süs çimi gibi ince yapılı çim alanlarda daha sık görülür. Nadiren ağır zararlara yol açar.

Zamanı: Mantarlar yıl boyu varlıklarını korurlar ancak belirtiler çoğunlukla yaz ve sonbaharda belirginleşir.

Belirti: Halka, şerit veya kavis şeklinde görülür. Bu bölgelerde çimler daha koyu renktedir ve hızlı gelişim gösterir. Önemli bir zarar vermez. Zaman zaman şapkalı ve ya lamelli mantarlar ikincil belirti olarak görülebilir.

Yeri: Hemen hemen her tür çimde görülebilir.. Golf çimlerinde rastlama ihtimali daha yüksektir.

Sebebi: Azot eksikliği en önemli sebebidir. Dayanıksız çim türleri de hastalığa zemin hazırlar.

Önleyici Uygulama: FERUNA Çim Bakım gübreleri ile uygun içerikte besin takviyesi yaparak bu hastalığın önüne geçmek mümkündür.

 

 

Cadı Halkası Tip 3

Hygrophorus spp.

 

Önemi: Çok yaygındır ama çimlere zarar vermez.

Zamanı: Mantarlar yıl boyu alanda kalırlar ancak halka sonbahar döneminde kısa bir süre görülür.

Belirti: Mantar aktivitesi, daha güçlü ve koyu yeşil çimlerden oluşan bir halka ile tespit edilir. Şapkalı ve lamelli mantarların düzensiz olarak gözlenmesi de mümkündür.

Yeri: Özellikle yıpranan çimlerde görülür.

Sebebi: Tam olarak bilinmemekle birlikte su varlığı ve yetersiz beslenme olarak tahmin ediliyor.

Önleyici Uygulama: Ağır zarara sebep olmadığından fazla önleme gerek yoktur. Çimi güçlü tutmak, diğer tüm hastalıklar gibi 3. Tip Cadı Halkası için de önleyici olacaktır. Düzenli olarak FERUNA Çim bakım gübreleri ile beslemek faydalıdır. Gözle görülen mantarlar, sporlarını saçmadan evvel elle alınıp atılabilir.

 

Pas Mantarları

Pucinia spp.

 

Önemi: Vakalar daha çok hafif seyreder. Ağır vakalara çok çok nadir rastlanır.

Zamanı: Yaz ve sonbahar mevsimlerinde daha çok görülür.

Belirti: Bitki yüzeyinde turuncu veya kahverengi cerahatli kesecikler oluşur. Çizgi şeklinde veya düzensiz, dağınık yapı gösterebilirler.

Yeri: Her çim türünde görmek mümkündür.

Sebebi: Uzun ve biçilmemiş çimlerde sıkça görülür. Nemli ve sıcak iklim koşulları da hastalığa zemin hazırlar.

Önleyici Uygulama: Düzenli biçim yapmak bu hastalığı önlemede çok önemlidir.

 

 

Siyah Deri Hastalığı

Rhizoctonia solani

 

Önemi: Çok nadir görülür ama ortaya çıktığında ağır seyreder.

Zamanı: Bütün gelişme dönemi boyunca gözlenir.

Belirti: Mantar özellikle yeni ekim yapıldıktan sonra taze filizlere saldırır. Filizlenmenin düzensiz olmasına yol açar. Filizleri öldürür.

Yeri: Her çim türünde görmek mümkündür. Özellikle narin tavus otunda, kırmızı yumakta, İngiliz çimi ve çayır salkım otunda rastlanır.

Sebebi: Hastalıklı tohum kullanımı ana nedendir. Dengesiz besin maddesi alımı da mantarı tetikler. Özellikle potasyum ve magnezyum eksikliği giderilmeden aşırı azot ve fosfor kullanılması hastalığın vereceği zararı daha çok arttırır.

Önleyici Uygulama: Düzenli besin takviyesi ve yavaş yarayışlı, çime özel gübreler kullanılmalıdır.

FERUNA Çim Bakım Gübreleri ile periyodik gübreleme yapılması çok mühimdir. İlk ekimde kullanılan tohumların da kaplamalı olmasına dikkat etmek faydalı olacaktır.

 

Gri Kar Küfü

Typhula incarnata

 

Önemi: İklim koşullarına bağlı olarak kimi yıllarda ağır hasar verebilir.

Zamanı: Sonbahar ya da kış aylarında, nemli ve soğuk iklim koşullarında bulaşır. Ancak zararı ilkbaharın erken dönemlerinde ortaya çıkmaya başlar.

Belirti: En fazla 40 cm çapında ölü çimlerin yer aldığı dairesel lekeler oluşur. Bitkilerin yüzeyine bakıldığında soluk pembe ila beyazımsı mantar miselleri görülür. Mantar kökleri çürütür ve çim alanın tamamen ölmesine bile neden olabilir.

Yeri: Tüm çim türlerinde görmek mümkündür. Kırmızı yumakta ve İngiliz çiminde rastlanır. Kumlu toprakta daha sık görülür.

Sebebi: Biçilmeyen yüksek çimler ve aşırı nemli yüzey sıklaşmalarıdır.

Önleyici Uygulama: Gerekli miktarda ve dengeli besin maddesi içeren FERUNA Çim Bakım gübrelerinden dönemine göre uygun olan çeşidi kullanmak en uygun önlemdir. Düzenli biçim ile çimleri kıştan önce 3-3,5 cm seviyesinde tutmaya özen gösterin. Yüzey havalandırma, kumlama ve çentme işlemlerini ihmal etmeyin.

 

KARIŞIMLARDA KULLANILAN ÇİM TOHUMLARI

İngiliz Çimi (Lollium perene) – İngiliz Çimi dayanıklı çim olarak da bilinir. Taze, bol besin maddeli toprak ister ve hızla çimlenerek göz doldurur. Sık bir çim alan oluşturur. Dayanıklı olduğundan, yıpranmalardan sonra çabuk toparlanır. Bu özellik sayesinde futbol sahaları, piknik ve oyun alanlarında uygundur. Gelişiminde iyi bir sulama ve FERUNA gübreleri ile düzenli gübreleme de belirleyicidir.

Çayır Salkım Otu (Poa pratensis) – Çayır Salkım Otu, İngiliz çiminden sonraki en dayanıklı çeşittir. Spor ve oyun alanlarında kullanıma uygundur. Taze toprak ister. Kök yapısı yayılmaya müsaittir ve karışımda Çayır Salkım Otu oranları fazla olan çim alanlarda biçme direnci çok yüksektir.  İngiliz Çimine oranla daha yavaş gelişir, ekildiğinden sonraki yılda daha fazla yer kaplar.

Öbekli Kırmızı Yumak (Festuca rubra commutata) – Alçak boylu ve sık öbekler oluşturur. Yaprakları çok incedir, sık ve ince yapılı çim alanlar oluşturur. Beslenme konusunda çok seçici değildir, uzun kuraklık dönemlerinden zarar görmeden çıkabilir. Özellikle süs çimlerinde, golf alanlarında ve arazi çimlendirmelerinde kullanılır.

Uzantılı Kırmızı Yumak (Festuca  rubra rubra) – Toprağın altından ilerleyen köksaplarıyla yayıldığından boşlukları doldurma kabiliyeti vardır. Rakımı yüksekçe olan serin bölgelerde ve hafif topraklarda çok iyi yetişir. Öbekli kırmızı yumak ile aynı oranlarda kullanılır rengi daha koyudur.

Tüy Yapraklı Kırmızı Yumak (Festuca  rubris trichopylla) – Tüy yapraklı Kırmızı yumak (Narin Kırmızı Yumak) Kırmızı Yumakların en dirençlisidir. Öbekli Kırmızı Yumak ile Uzantılı Kırmızı Yumak arasında yer alan bir türdür. Toprakaltından ilerleyen kök yapısıyla boşlukları doldurabilir. Koyu yeşil renkte narin yaprakları vardır. Tuzu nispeten tolere edebilir. Süs alanlarında ve Golf Çimi olarak kullanımı yaygındır.

Koyun yumağı (Festuca ovina duriuscula) – Fazla nazlı olmayan öbekli otlar grubundadır. Grimsi  mavi-yeşil tüylü bir yapıya sahiptir. Nispeten gevşek bir alan oluştururlar ve fazla biçime gelmezler. Koyun yumağı dayanıklı bir türdür, hafif, kuru ve besin açısından fakir toprakları tercih ederler. Kısmi gölgeye dayanıklı ve az bakımla ayakta durabilen bir türdür. Arazi çimleri, refüjler ve hendekler gibi geniş yeşil alanlarda kurtarıcı öğe olarak yer alırlar.

Narin Tavusotu (Agrostis capillaris) – Uzantıları hem toprak üstünden hem toprak altından ilerleyebilen, yoğun veya gevşek öbekler oluşturan bir türdür. Dayanıklı ve ince yapılıdır. Asitli, besince fakir topraklarda, çayırlarda yetiştiği gibi yüksekçe kısmi gölgeli yerlerde de kendine yer bulur. Narin tavusotu ile oluşturulan çim alanlar dayanıklı ve homojendir. Yeterli su ve düzenli FERUNA gübrelemesi ile kısa kesime bile direnebilirler. Golf alanlarında kullanımı uygundur.

Beyaz Ayrık Çimi (Agrostis stolonifera) – Az ya da çok uzun olabilen toprak üstü sürgünleri ile yayılır. Düğüm yerlerinden saldığı kökler ile ikincil bitkiler meydana getirirler ve bu sayede boşlukları çok iyi kapatırlar. Optimum koşullarda çok saldırganca yayılır. Yoğun ve homojen alanlar oluştururlar.  Düzenli FERUNA gübrelemesi ile kısa kesime oldukça dayanıklıdırlar. Beyaz Ayrık Çimi, golf çimlerinde ve ince süs çimlerinde kullanılır.

Kamışsı Yumak (Festuca arundinacea) – Knispeten kaba bir yapısı olan Kamışsı Yumak çimi, güçlü öbekler meydana getirir. Kısmen toprak altı sürgünleri vardır. Süs çimleri kategorisine girmez. Özellikle suyu az olan

  Mesa Nedir

  Mesa Nedir

  KÜÇÜK BİR PARÇA MAVİ İLE BÜYÜK YEŞİLLİK!> Devamı

   Çim Alan Yaparken

  Çim Alan Yaparken

        ÇİM ALAN OLUŞTURULMASI> Devamı

  Çim Alanlara Bakım Yapmak

  Çim Alanlara Bakım Yapmak

  ÇİM ALAN BAKIMI

  Başarılı bir şekilde ekilen ... > Devamı

  • 1